niedziela, 5 września 2021

Psychologia dziecięca - dlaczego jest tak ważna?



Jeśli dostrzegamy, że nasze dziecko wykazuje oznaki nie radzenia sobie z problemami, czy emocjami, decydujemy się na posłanie go do psychologa. I w tym momencie stajemy przed poważnym wyborem - psycholog szkolny, czy znalezienie innego specjalisty?

Jaka jest różnica?

Psycholog szkolny zazwyczaj kojarzy się tylko z problemami, które wydarzyły się w tej placówce. Przekonanie, że można się do niego udać tylko z problemami na tej płaszczyźnie jest błędne. Możemy przyjść do niego z każdym problemem - ten nas wysłucha, doradzi i postara się poznać i przeanalizować naszą sytuację. Musimy mieć jednak na uwadze, że jeśli doszuka się on głębszego źródła problemów, z którymi nie jest w stanie nam pomóc, odeślę nas do poza szkolnego specjalisty. Jeśli więc wiemy, że problem jest poważny, warto od razu poszukać specjalisty na własną rękę, aby zaoszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu kiedy zostanie zmuszone do ponownej rozmowy o trudnych dla niego rzeczach, czy otwierania się przed obcą osobą.

Kiedy wysłać dziecko do psychologa?

Często jako zabiegani rodzice nie zauważmy, że nasze dziecko wyraźnie nie radzi sobie z problemami, czy najzwyczajniej je bagatelizujemy. Musimy jednak pamiętać, że to co dla nas jest błahe i nieistotne może spędzać naszej pociesze sen z powiek każdej nocy. W momencie kiedy dziecko samo przychodzi do nas z prośbą o udanie się na terapię, znacząco ułatwia nam zadanie. Wtedy zamiast uświadomienia go, że "inni mają gorzej" należy go wysłuchać, zapytać dlaczego podjął taką decyzję, spróbować zrozumieć, a następnie skierować do odpowiedniego specjalisty - psycholog dziecięcy Kraków będzie tutaj idealnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast dziecko nie wysyła nam żadnych sygnałów, ale dostrzegamy u niego obniżony poziom nastroju, męczące myśli, brak kontroli na emocjami, problemy ze snem, czy inne niepokojące objawy również musimy zareagować - doprowadźmy do szczerej rozmowy i uświadommy, że terapia pomoże mu znacząco poprawić jakość życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Psychologia dziecięca - dlaczego jest tak ważna?

Jeśli dostrzegamy, że nasze dziecko wykazuje oznaki nie radzenia sobie z problemami, czy emocjami, decydujemy się na posłanie go do psycholo...